In 1826 werden de Heerlijckheden Veltem en Beisem onder Nederlands bewind samengebracht. Wat toen begon als een ingrijpende verandering, groeide uit tot een warme dorpsgemeenschap. In 2026 vieren we met trots 200 jaar verbroedering – en dat willen we niet onopgemerkt laten voorbijgaan! Het wordt een uniek moment om ons erfgoed te eren, verhalen opnieuw tot leven te wekken en onze dorpen feestelijk in de kijker te zetten.
Feest!
Tijdens de historische kadering door Stuurgroep Erfgoed en aansluitende brainstorm op 20 mei in het Rozenhof kwamen al heel wat originele ideeën naar boven. Een greep uit de voorstellen die ons hart sneller doen slaan:
-
🎟 Een evocatie of historisch schouwspel over het rijke verleden van Veltem-Beisem, inclusief intriges, de aanleg van de spoorlijn die het dorp in twee splitste en de moord in het kasteeltje...
-
🎭 Een re-enactment van het Groot Toneelkundig Avondfeest zoals in 1889 – met muziek van toen gebracht door de harmonie, grappige acts en originele kostuums – misschien net zoals toen in het Rozenhof?
-
🎨 Een kunstwerk in de publieke ruimte, geïnspireerd op de geschiedenis van onze dorpen, of een exclusieve herdenkingsmedaille ontworpen door de Herentse meester-medailleur Paul Huybrechts.
-
🚶 Erfgoedwandelingen of fietstochten, langs verdwenen molens, huizen van bekende architecten of door weggetjes met gloednieuwe, (historische) straatnaambordjes.
-
🎪 Een groots dorpsfeest met oude ambachten, volksspelen, oude streekgerechten en misschien zelfs een nieuw streekbiertje. Want zeg nu zelf, 'Ne Vuile Veltemse' of 'Bruine van Beisem' bekt toch niet slecht!
-
🖼 Een Spel zonder Grenzen' tussen buurtcomités, een mini-expo over vroeger en nu, een processie met bekende historische figuren zoals Ivo Van Damme en Pastoor De Clerck?
Tijdens de tweede vergadering op 10 september in Ratjetoe, waarop heel wat verenigingen aanwezig waren, gingen we nog een stapje verder. We klopten een aantal ideeën af en maakten een voorlopige jaarkalender. Die houdt -waar mogelijk- rekening met de tradities van Veltemse en Beisemse verenigingen. Wat al vast staat:
- Februari: we trappen het feestjaar af met een drink voor de vrijwilligers van '200 jaar Veltem-Beisem'
- Mei: we organiseren een startweekend om het feestjaar officieel in gang te zetten
- Doorlopend: er gaan heel wat kleinere initiatieven door die over een langere tijd lopen
- Oktober: het derde weekend van oktober is het zover, het slotfeest, de kers op de taart!
Doe mee!
In ieder geval: hiervoor hebben we JULLIE nodig! Een dorpsproject zoals dit staat sterker als het van onderuit komt. We zoeken daarom lokale trekkers die zin hebben om één van deze (of andere!) ideeën op te pikken en er hun schouders onder te zetten. Of je nu actief bent in een buurtcomité, culturele vereniging, school of organisatie: dit is hét moment om mee te schrijven aan onze geschiedenis. Ben je niet aangesloten bij een vereniging? Geen probleem, ook enthousiaste buren zijn meer dan welkom!
De werkgroepen spreken vanaf nu onderling af wanneer ze samenkomen. Wil je nog deelnemen? Mail dan even naar cultuur@herent.be of spreek de trekker van het subproject waarin je geïnteresseerd bent aan (zie verslag 3).
