200 jaar Veltem-Beisem

In 1826 werden de Heerlijckheden Veltem en Beisem onder Nederlands bewind samengebracht. Wat toen begon als een ingrijpende verandering, groeide uit tot een warme dorpsgemeenschap.

In 2026 vieren we met trots 200 jaar verbroedering, en dat willen we niet onopgemerkt laten voorbijgaan! Het wordt een uniek moment om ons erfgoed te eren, verhalen opnieuw tot leven te wekken en onze dorpen feestelijk in de kijker te zetten.

Ontdek de programmabrochure

Feest!

Het hele jaar door valt er in Veltem-Beisem iets te beleven. Je maakt natuur- en erfgoedwandelingen. Je geniet van optochten, concerten, tentoonstellingen en dorpsfeesten. Met één doel: Veltem, Beisem en alle Herentenaren samenbrengen om ons dorp te vieren.

Je ontdekt oude verhalen en maakt nieuwe herinneringen. Je proeft een eigen dorpsbier en een feestbrood. We planten tweehonderd bomen op verschillende plekken in het dorp. Zo groeit het feestjaar mee met de natuur.

Het programma loopt het hele jaar door. Voor jong en oud, voor stille genieters en feestbeesten. Deze activiteiten zijn volop bezig of komen er nog aan:

Sommige activiteiten zijn al gepasseerd, je leest er hier over:

Doe mee!

Het feestjaar groeit verder met jouw idee erbij. Wil je zelf iets organiseren in Veltem-Beisem? Met je vereniging, klas, straat of café? Denk aan een buurtfeest, wandeling of optreden. Sluit dan aan bij 200 jaar Veltem-Beisem. We helpen graag met promo en praktische afstemming. Meld je idee bij de cultuurdienst via cultuur@herent.be.

Info voor organisatoren

Stem mee voor de grootste Veltem-Beisemnaar

Tot 30 september kan je stemmen op de grootste Veltem-Beisemnaar. De 5 genomineerden zijn:

Pastoor De Clerck

Hij gaf vorm aan onderwijs in Veltem-Beisem. Hij richtte de katholieke lagere school op en maakte onderwijs toegankelijk voor meisjes én jongens. Generaties kinderen kregen er kansen, zorg en structuur. De school draagt vandaag nog altijd zijn naam en blijft een vaste waarde in het dorp.

Zuster Emmeranske

Zuster Emmeranske staat symbool voor stille zorg. Zij nam vijf kinderen op in haar leven, zonder eigenbelang. In een tijd waarin dat allesbehalve vanzelfsprekend was, koos zij voor nabijheid en verantwoordelijkheid. Haar verhaal leeft voort in het collectieve geheugen van het dorp.

Lodewijk van Velthem

Hij was pastoor in Veltem en schrijver met internationale uitstraling. Hij werkte mee aan wereldkronieken en Arthurverhalen die vandaag nog worden bestudeerd. Zijn naam raakte ver buiten de dorpsgrenzen bekend. De verbindingsweg tussen Veltem en Beisem draagt vandaag zijn naam.

De familie Pennickx

Deze familie drukte letterlijk haar stempel op Veltem-Beisem. Vader Pennickx en zijn kinderen bouwden mee aan het dorp. Zoon John Pennickx ontwierp tussen 1935 en 1980 tientallen, mogelijk honderden woningen. Zijn herkenbare stijl bepaalt vandaag nog altijd het straatbeeld. Wandelen door Veltem is een wandeling langs zijn werk.

Ivo Van Damme

Ivo Van Damme groeide op in Veltem-Beisem en veroverde de wereld. Hij behaalde twee zilveren medailles op de Olympische Spelen van Montréal in 1976 en werd Sportman van het Jaar. Op het hoogtepunt van zijn roem verongelukte hij, pas 22 jaar oud. Zijn naam leeft voort in de Memorial Van Damme, de sporthal van Veltem-Beisem en in het sporthart van vele inwoners.

Stemmen kan tot en met 30 september via deze knop.

De winnaar wordt bekendgemaakt tijdens het feestweekend 'Veltem-Beisem op straat' op zaterdag 17 oktober.